Jak rozliczyć w Polsce dochód uzyskany we Włoszech PIT 2018Pracujesz we Włoszech i zastanawiasz się czy i w jaki sposób powinieneś rozliczyć się z polskim fiskusem? Chcesz wiedzieć jak rozliczyć w Polsce dochód uzyskany we Włoszech ? Poznaj przepisy o opodatkowaniu dochodów uzyskanych za granicą.

Aby dowiedzieć się czy i w jaki sposób powinniśmy odprowadzić podatki od dochodó uzyskanych za granicą, odpowiedzmy sobie na następujące pytania:

Pytanie nr 1. Jaka jest moja rezydencja podatkowa? 

Aby ustalić czy wyjeżdżając do pracy za granicę, w naszym wypadku do Włoch, mamy obowiązek rozliczyć się z polskim fiskusem, musimy w pierwszej kolejności ustalić jaka jest nasza rezydencja podatkowa.  Rezydencja podatkowa nie ma żadnego związku z obywatelstwem ani zameldowaniem ale zależy od tego w jakim kraju przebywamy fizycznie i mieszkamy.

Jesteśmy rezydentem podatkowym tego kraju, w którym:

-posiadamy  centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) lub-przebywamy w danym kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (dla PIT w Polsce jest to rok kalendarzowy).

Taka definicja rezydencji podatkowej obowiązuje zarówno we Włoszech jak i w Polsce.

Jeżeli masz włoską rezydencję podatkową, nie jesteś polskim rezydentem podatkowym. W tym przypadku w Polsce podlegasz tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Tzn. wypełnisz PIT w Polsce tylko z dochodów uzyskanych na terytorium Polski. Twoje włoskie zarobki opodatkujesz tylko we Włoszech. Parafrazując, w takiej sytuacji „wszystko, co polskie, Polsce oddamy, a co włoskie -Włochom”.

Nie będziesz mieć obowiązku rozliczać się w Polsce, jeżeli masz włoską rezydencję podatkową i uzyskujesz dochód tylko na terytorium Włoch.

Jeżeli pracujesz za granicą ale mieszkasz w Polsce i jesteś polskim rezydentem podatkowym, powinieneś rozliczyć się w Polsce także z dochodów włoskich… Czy to oznacza, że zapłacisz podatek dwa razy? Nie. Przyjrzyj się jak to działa.

PIT Pytanie nr 2. Jak funkcjonują umowy międzypaństwowe o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Włochy i Polska podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (jest aktualna choć podpisana w odległym 1985 r.) i zgodnie z tą umową, polski fiskus stosuje wobec rodaków pracujących we Włoszech ale mieszkających w Polsce metodę wyłączenia z progresją

Jak to działa w praktyce?

Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że dochód uzyskany za granicą nie jest opodatkowany w Polsce (tzn. jest wyłączony z opodatkowania). Dochód zagraniczny bierze się jednak pod uwagę (sumując go z „polskimi” dochodami) aby ustalić stawkę podatku od dochodów uzyskanych w Polsce.  Innymi słowami: dochód z pracy we Włoszech posłuży  do ustalenia stopy procentowej, która zostanie zastosowana do opodatkowania dochodów w Polsce. Oznacza to, że dochód włoski może podnieść nasz próg podatkowy w Polsce, i sprawić, że zapłacimy od polskich dochodów nie 18% lecz 32%. Podatek dochodowy w Polsce  zapłacimy jednak tylko i jedynie od „polskiego” dochodu. 

Jeżeli potrzebujesz konsultacji podatkowej ekspertów Firmissima, skontaktuj się z naszym zespołem.

Zapraszamy także do lektury całego artykułu:

PIT 2018 DOCHODY Z PRACY WE WŁOSZECH – KIEDY I JAK ROZLICZYĆ JE W POLSCE?